Szczoteczka elektryczna, manualna czy soniczna – która najlepiej czyści zęby

 

Przyjęło się, że szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej, a soniczna od elektrycznej. Badania nie do końca jednak potwierdzają tę powszechną opinię. Warto poznać wady i zalety każdego rodzaju szczoteczki do zębów – szczególnie, że w istotny sposób różnią się one cenowo.

O tym, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, wiedzą nawet dzieci. Sukces w tym zakresie wymaga połączenia dwóch czynników: właściwej techniki mycia zębów i dobrej szczoteczki. O ile jednak w pierwszym przypadku na przestrzeni lat w wymaganiach stomatologów niewiele się zmieniło, o tyle wybór szczoteczek do zębów mamy dziś większy niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Różnice w cenie dostępnych na rynku produktów są jednak ogromne – za zwykłą szczoteczkę manualną zapłacimy kilka złotych, a za profesjonalną szczoteczkę soniczną – kilkaset. Czym więc się kierować przy ich wyborze?

Szczoteczka elektryczna lepsza od manualnej?

Za wyższością szczoteczek elektrycznych nad tradycyjnymi szczoteczkami manualnymi przemawia przede wszystkim dokładność czyszczenia powierzchni zębów. Główka szczoteczki elektrycznej obraca się około 8 tysięcy razy na minutę. Dla porównania wystarczy zastanowić się, ile ruchów wykonujemy ręcznie zwykłą szczoteczką podczas całego mycia. Ponadto główka szczoteczki elektrycznej jest mniejsza niż manualnej – dzięki temu łatwiej docieramy do trudno dostępnych zębów, takich jak siódemki i ósemki.

Z drugiej strony jednak dokładne wyczyszczenie zębów jest możliwe także przy zastosowaniu zwykłej szczoteczki. Ważne, aby myć zęby i dziąsła minimum rano i wieczorem, przynajmniej przez dwie minuty. Należy w tym celu stosować technikę wymiatającą lub okrężną, a najlepiej obie w czasie jednego mycia. Warto też podkreślić, iż ani szczoteczka elektryczna, ani manualna nie usuną dokładnie resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych – w tym celu należy użyć nici dentystycznej.

Szczoteczka soniczna – nowa technologia mycia zębów

Mechanizm działania sonicznej szczoteczki do zębów polega na wytwarzaniu fal emitowanych przez dźwięk, które wzbudzają drgania we włóknach szczoteczki. Dzięki temu jest ona o wiele cichsza od szczoteczki elektrycznej. Dzięki wprawieniu w ruch cząsteczek wody pomieszanych z pastą, w jamie ustnej tworzą się mikrobąbelki. Uderzając o powierzchnię zębów, usuwają z niej płytkę nazębną. Dzięki temu podczas mycia czyści się też przestrzeń międzyzębowa.

Szczoteczka soniczna wykonuje 30 tys. drgań na minutę. Wykazuje przy tym większą delikatność – nie niszczy naturalnych substancji obecnych na zębach, nie uraża dziąseł i wrażliwych przestrzeni. Choć teoretycznie szczoteczka soniczna wydaje się najlepszym rozwiązaniem, badania nie wykazały jakiejś szczególnej wyższości jednego rodzaju szczoteczki nad drugim. Przeciwnie – nawet zwykła szczoteczka jest w stanie wyczyścić zęby prawie tak samo dokładnie jak soniczna. Ważna jest przy tym regularność i odpowiednia technika. Warto też przypomnieć, iż stomatolodzy zalecają czyszczenie zębów po każdym posiłku, niezależnie od rodzaju posiadanej szczoteczki.