Dlaczego trzeba regularnie chodzić do dentysty? – Dent News

Dlaczego trzeba regularnie chodzić do dentysty?

Chyba nikt z nas nie lubi tych wizyt. Chyba każdy wolałby ich uniknąć – gdyby tylko mógł. Jakoś tak się dzieje, że dentysta wciąż wywołuje u nas wszystkich nieprzyjemne skojarzenia, przez co gdy tylko mamy do niego zawitać, od razu wpadamy w panikę i mamy ochotę gdzieś uciec lub się schować. A przecież takie wizyty stomatologiczne są czymś, co robimy dla siebie, swoich zębów i swojego zdrowia. Dzięki nim zyskamy naprawdę sporo. Są one nieodłącznym elementem prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej.

Bez tego po prostu się nie obejdzie. Niektórzy z nas cierpią na silny lęk przed leczeniem zębów, ale trzeba starać się go jakoś przełamywać, by bez problemu poddawać się różnym zabiegom. Zaleca się, aby takie wizyty kontrolne odbywały się przynajmniej raz na sześć miesięcy. Jeżeli natomiast często miewamy różne problemy z zębami i np. chorujemy na próchnicę bądź wiemy, że nasza dieta nie jest idealna i występują w niej produkty bogate w cukier, powinniśmy zwiększyć częstotliwość wizyt i chodzić na nie raz na trzy miesiące.

Na wizycie kontrolnej dentysta sprawdzi stan naszej jamy ustnej i w razie czego będzie mógł od razu zareagować. Jeżeli tylko zorientuje się, że doszło do rozwoju próchnicy, od razu zabierze się za borowanie powstałych już ubytków. A samo borowanie nie jest niczym strasznym. Jeżeli się go boimy i nie lubimy odczuwać bólu, zawsze możemy poprosić o znieczulenie. Stosowane teraz środki znieczulające są tak silne, że całkowicie niwelują uczucie bólu. Na pewno zresztą mogliśmy się już o tym przekonać. Wizyty u dentysty w tym momencie nie muszą więc kojarzyć się z czymś strasznym.

A lepiej zapobiegać niż leczyć. O ile samo borowanie jest dość komfortowym zabiegiem, tak już leczenie kanałowe bywa stosunkowo bolesne. Możemy go uniknąć, o ile będziemy systematycznie dbać o zęby i rzeczywiście zaczniemy chodzić regularnie na wizyty kontrolne. Pamiętajmy też, by od czasu do czasu zająć się usuwaniem kamienia nazębnego. On na bieżąco osadza się na naszych zębach.

Related Posts