Dbanie o zęby w dorosłym wieku – Dent News

Dbanie o zęby w dorosłym wieku

Nawet regularna i perfekcyjnie zaplanowana higiena jamy ustnej czasami nie jest w stanie uchronić człowieka przed różnymi chorobami. Szczególnie ciężki przebieg mają one zwykle w dorosłym wieku. Całe swoje dzieciństwo i okres nastoletni można cieszyć się idealnymi i perfekcyjnie zdrowymi zębami, by już po ukończeniu trzydziestego roku życia mieć coraz większe problemy. Jest to niestety normalne i wie o tym każdy dentysta. Całe szczęście, że mamy w Polsce świetnych specjalistów, którzy potrafią radzić sobie nawet z najtrudniejszymi przypadkami.

U dojrzałych pacjentów przeważnie diagnozuje się choroby dziąseł. Są one dość nieprzyjemne. Doprowadza do nich stan zapalny, który – o ile szybko się go rozpozna – można całkowicie zlikwidować. Dorosła osoba powinna od razu zareagować, gdy tylko zauważy u siebie silne zaczerwienienie dziąseł, ich obrzęk albo wzrost ich wrażliwości na dotyk. Bardzo często też chore dziąsła mogą krwawić podczas szczotkowania zębów. Jeżeli więc dostrzega się u siebie przynajmniej jeden z tych niepokojących objawów, trzeba od razu zgłosić się na wizytę do swojego dentysty. Im szybciej, tym lepiej. Jeśli chodzi o zdrowie, nigdy nie należy z niczym zwlekać.

W starszym już wieku spora ilość osób zaczyna mieć też problemy z nadwrażliwością. Dziąsła zaczynają się cofać, przez co dochodzi do odsłonięcia większej powierzchni zęba. Ząb nie jest wtedy chroniony przez szkliwo, dlatego też staje się wrażliwy na dotyk i kontakt z niskimi oraz wysokimi temperaturami. Wrażenie bólu pojawia się zwłaszcza podczas spożywania zimnych produktów (np. lodów) bądź bardzo gorących napojów. Czasami nadwrażliwość jest jedynie skutkiem ubocznym powstałych ubytków lub złamań zębów. Dentysta koniecznie powinien więc to sprawdzić.

O swoje zdrowie należy dbać niezależnie od wieku, jednakże osoby starsze muszą zwracać na nie szczególną uwagę. To one są bowiem bardziej narażone na różnego rodzaju choroby. A warto by było im zapobiegać, by chwalić się doskonałym stanem organizmu.

Related Posts